Yemen'de Husilerin hükümet ilanına tepkiler

İslam İşbirliği Teşkilatı, Yemen'de Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'nin açıkladığı "Ulusal Kurtuluş Hükümeti"ni "gayrimeşru" olarak nitelendirerek şiddetle kınadı - Anadolu Ajansı

Yemen'de Husilerin hükümet ilanına tepkiler
Yemen'de Husilerin hükümet ilanına tepkiler Sosyal DUYGU
Bu içerik 48 kez okundu.

İSTANBUL

İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan (İİT) yapılan yazılı açıklamada, Yemen'de Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'nin (GPC) oluşturduğu Yüksek Siyasi Konsey tarafından dün ilan edilen "Ulusal Kurtuluş Hükümeti" şiddetle kınandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının yanı sıra Yemen krizine barışçıl yollarla çözüm bulunması ve Yemenlilerin sıkıntılarını gidererek ülkede güven ve istikrar arayışında olan bölgesel ülkelerin çabalarını ihlal eden bir adımdır. İİT, gayrimeşru gördüğü bu hükümeti kesinlikle reddediyor."

Açıklamada, İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin de teşkilatın, Yemen'in birlik, istikrar ve güvenliğinden yana sabit duruşunu yineleyerek, "İİT, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki meşru hükümeti desteklemeye bağlı kalacaktır." ifadelerini kullandı.

Husiler ve devrik lider Salih'in partisi GPC, dün, eski Aden Valisi Abdulaziz bin Habtur başkanlığında Sana'da "Ulusal Kurtuluş Hükümeti" kurduğunu açıklamıştı.

Husiler ile GPG arasında 28 Temmuz'da imzalanan "ulusal siyasi anlaşma" esas alınarak kurulduğu bildirilen hükümette 3'ü başbakan yardımcısı, 7'si devlet bakanı olmak üzere 35 bakanın görev yapacağı kaydedilmişti.

Muhabir: Mahmut Geldi

Kaynak: AA

Yemende Husin hükümet ilanına tepkiler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Minik yüreklere" sağlıklı yaşam için, hijyen anlatıldı.
İsviçre'de havaalanında uçak düştü
İsviçre'de havaalanında uçak düştü