Antalya'nın elektriği 'Güneş Tarlası'nda üretilecek

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 33 bin metrekarelik alanda kurulan güneş tarlasıyla tarımsal sulama sistemlerinin elektrik ihtiyacı güneşten karşılanacak.

Antalya'nın elektriği 'Güneş Tarlası'nda üretilecek
Antalya'nın elektriği 'Güneş Tarlası'nda üretilecek Sosyal DUYGU
Bu içerik 58 kez okundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 33 bin metrekarelik alanda kurulan güneş tarlasıyla tarımsal sulama sistemlerinin elektrik ihtiyacını güneşten karşılayarak, yıllık 2 milyon 700 bin kilovatsaat elektrik üretecek.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, inşaatı devam eden Şarampol ve Tonguç caddeleri ile Döşemealtı ilçesinde kurulan güneş enerji santralinde incelemelerde bulundu.

Türel'e bilgi veren yetkililer, tarımsal sulamada çiftçinin enerji maliyetini sıfırlamak amacıyla kurulan santralin ulusal elektrik ağına bağlandığını, bir aylık süreçte 1 megavat kurulu güce sahip olan santralin 140 bin kilovatsaat elektrik ürettiğini, bir yılda ise 1 milyon 650 bin kilovatsaat yani bin 650 megavatsaat enerji üreteceğini ifade etti.

Toplam 33 bin metrekarelik alanda kurulan ve mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait olan güneş tarlası ile tarımsal sulama sistemlerinin elektrik ihtiyacı güneşten karşılanacak ve santral yıllık 2 milyon 700 bin kilovatsaat elektrik üretecek.

Böylelikle çiftçiler elektriğe ücret ödemeden tarımsal sulamalarını gerçekleştirebilecek.

Türkiye'de ilk kez güneşten enerji elde etmek suretiyle kooperatiflerin ve sulama birliklerinin elektrik maliyetleri sıfırlanacak ve tarımsal sulama çiftçinin üzerinde yük olmayacak. 

Kaynak: AA

Antalyanın elektriği Güneş Tarlasında üretilecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bazı sanatçılar terör saldırısına sosyal medyadan tepki gösterdi
Bazı sanatçılar terör saldırısına sosyal medyadan tepki gösterdi
Süleyman Soylu: Şehit sayısı 38 oldu
Süleyman Soylu: Şehit sayısı 38 oldu